İstanbul Havalimanı’nda taksi şoförü olarak çalışan Engin Olgaç, arabasında unutulan ve içinde 300 bin euro döviz olan çantayı sahibine teslim ederek büyük takdir toplamıştı. Engin Olgaç’a, Ahi Sanayici ve İş Adamları Derneği (AHİSİAD) tarafından “ahilik beratı” takdim edildi. Derneğin Pendik’teki binasında düzenlenen törende, İstanbul Havalimanı taksi durağı şoförlerinden Olgaç, “ahilik beratını” AHİSİAD Yönetim Kurulu Başkanı İbrahim Çam’ın elinden aldı.

Çam, törende yaptığı konuşmada, ahiliğin en önemli özelliğinin kişinin mesleğini ahlaklı, dürüst ve işine bağlı şekilde gerçekleştirmesi olduğunu söyledi.

Olgaç’ın örnek bir davranış sergilediğini belirten Çam, kendisini yüzyıllardır süren bir geleneğin bugüne yansıması olan ahilik beratıyla ödüllendireceklerini ifade etti

“Yolcunun havalimanına gittiğini, geri çağıracaklarını söylediler. Çantanın içinde ne olduğunu merak ettim. Çünkü içinde altın da para da bomba da olabilir. Çantayı açtığımda bayağı yüklü döviz vardı. Yüklü para bulduğumuzda kooperatif başkanına bildirmek zorundayız, çünkü polis eşliğinde verilmesi gerekiyor. Otele vardığımda adamın yüzü bembeyazdı. Sokağın başında beni bekliyordu. Kendisine parayı teslim ederken saymasını da istedim fakat saymadı. Bayağı teşekkür etti, mutlu oldu. Yapmam gerekeni yaptım.”